Duş Teknesi

HAT DİZAYN

DUŞ TEKNESİ

Duş tekneleri hemen hemen her banyoda bulunan, banyoların en olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Özellikle küçük banyolarda duş teknesi bir kurtarıcı haline gelmektedir. Duş tekneleri şekillerine, malzemelerine ve boyutlarına göre farklılık gösterirler. Peki duş teknesi nedir ve duş teknesi ne işe yarar?

DUŞ TEKNESİ NEDİR?

Duş teknesi banyoların genel olarak köşelerine yerleştirilen üzerine banyo yapılan küçük alanlardır. Duş teknesinin üzerine uzunca bir duşakabin yerleştirilerek küçük bir duş alma alanı oluşturulur. Duş tekneleri genel olarak çok derin olmazlar. Duş tekneleri özellikle küçük banyolu evlerde tercih edilirler çünkü duş tekneleri fazla yer kaplamaz. Ayrıca çocukların, yaşlıların ya da engelli insanların bulunduğu evlerde genel olarak küvet yerine duş teknesi tercih edilmektedir çünkü duş tekneleri yüksek olmadığı için içine girmek ve çıkmak oldukça kolaydır. Ayrıca duş teknesi oldukça düşük maliyetlidir ve tercih edilme sebeplerinden birisi de fiyatıdır.

DUŞ TEKNESİ NE İŞE YARAR?

Duş teknesi, adından da anlaşılacağı üzere üzerinde banyo yapmaya yarayan zemindir. Bazı duş teknelerinde oturmak ya da birtakım araçlar yerleştirmek için yükselti bulunurken genel olarak duş tekneleri düz zeminlidir. Duş teknelerinin üzerinde akan suyu boşaltmak için bir gider deliği bulunur.

DUŞ TEKNESİ HANGİ MALZEMELERDEN YAPILIR?

Duş teknesi yapımında çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Duş teknesi çeşitlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Kompozit Duş Teknesi
  • Akrilik Duş Teknesi
  • Seramik Duş Teknesi
  • Çelik Duş Teknesi

Duş teknesi malzemelerini neye göre tercih etmeniz gerektiğini de kısaca özetleyelim. Kompozit duş tekneleri oldukça çeşitlidir ve pek çok farklı şekillerde bulunabilirler. Bu sebeple Kompozit duş tekneleri farklı şekil ihtiyaçlarınıza cevap verir niteliktedirler ve tercih edilmelerindeki en büyük sebep de budur.

Akrilik duş tekneleri ise yapımları sırasında akrilik kullanıldığı için oldukça ucuzdur. Akriliğin işlenmesi ve üretilmesi kolaydır bu sebeple akrilik duş tekneleri diğerlerine göre daha ucuzdur.

Seramik duş teknelerinin tercih edilmesinde ise farklı sebepler vardır. Bunların en başında seramik malzemelerin oldukça kolay temizlenebiliyor olması gelir. Kolay temizlenen seramik aynı zamanda oldukça sağlamdır. Sağlamlık ve temizlik seramik duş teknelerinin tercih edilme sebebi olarak gösterilebilir. Ayrıca seramik şık bir malzeme olduğu için banyolarında şıklıktan ödün vermek istemeyenler için oldukça ideal bir seçim olmaktadır.

Çelik duş teknelerinde durum diğerlerinden biraz daha farklıdır. Çelik duş teknelerinin görüntüleri diğerlerine göre daha metaliktir ve kaygan bir hissiyatı vardır ancak kilo problemi olan insanlar ya da oldukça fazla kullanılan banyolarda çelik duş teknesi tercih edilmelidir çünkü çelik duş teknesi bu listedeki en dayanıklı duş teknesi çeşididir. Yani duş teknesinde sağlamlık arayanlar mutlaka çelik duş teknesi tercih etmelidirler.

DUŞ TEKNE TİPLERİ

Duş teknelerinde farklı tipler vardır. Bu farklı şekildeki duş teknelerini basitçe üçe ayırabiliriz.

  1. Köşe Duş Teknesi
  2. Dikdörtgen Duş Teknesi
  3. Kare Duş Teknesi

Bu üç tipteki duş tekneleri isimlerinden anlaşılacağı üzere, kare, dikdörtgen ve köşeye dayalı oval şekilde olmaktadır. Dikdörtgen duş tekneleri diğerlerine göre daha büyük ve uzundur bu sebeple dikdörtgen duş tekneleri alan problemi olmayanlar için daha ideal bir seçim olacaktır. Banyolarında yeterli yer olmayanlar için ise en doğru tercih köşe duş tekneleri olmaktadır çünkü köşe duş tekneleri bu listedeki duş tekneleri arasında en az yer kaplayan duş teknesi tipidir.

DUŞ TEKNESİ FİYATLARI

Duş teknesi fiyatları tiplerine, kullanılan malzemeye ve duş teknesinin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Öncelikle duş teknesinin tipine, duş teknesinde kullanılacak malzemeye ve duş teknesinin boyutuna karar vermelisiniz. Ardından Hat Dizayn’ı arayarak duş teknesi için fiyat teklifi alabilirsiniz. Eğer telefonla iletişime geçmek istemiyorsanız “Fiyat Teklifi Al” formunu doldurarak duş teknesi için fiyat teklifi alabilirsiniz. Hat Dizayn’ı ziyaret ederek duş teknesi çeşitlerimize yerinde göz atabilirsiniz.

İŞLERİMİZ

Hat Dizayn ekibi olarak yaptığımız duş teknesi işlerinden bazıları.