Mutfak Tezgahı Modelleri, Avantajları, Dezavantajları ve Bakımı

Merhaba, mutfak tezgahınız eskidi ve yenisini almak istiyorsunuz. Ama kararsızsınız, bir yandan kaliteli olsun diğer taraftan uygun olsun istiyorsunuz. Ama bizce daha önemlisi kaliteli işçilik ve satış sonrası hizmet olmalı.Neden mi? Çünkü çok pahalı ve gösterişli bir taş aldığınızı düşünün. Ama işinin ehli olmayan bir usta ise işlerken bile mesela Granit, Çimstone ve Belenco da taş işlenirken sulu pet kullanılır. ki bu da taş işlenirken kenarlarında da taşın parlaklığının korunması sağlanır. Bu işlem iyi ustalık ve zaman isteyen bir işlemdir. kuru petle yapılan işlemler hem daha kısa  zaman hem de işçilik yönünden daha az işçilik ister ama bu kaliteli işçilik demek değildir ve taşın parlaklığı kenarlarda korunmaz. Dolayısıyla kuru petli işçilik önerilmez.

O yüzden piyasa araştırması yaparken taşın Sulu Pet ile mi yoksa Kuru Pet ile mi işlendiğini mutlaka sorun. Sulu Petle işlenmiş olanları tercih ediniz.

Öncelikle kısaca tezgahta kullanılacak taş türlerinden bahsedelim.

Read more

Kullanışlı Mutfak Dolabı ve Çekmece Modülleri

Merhaba bugün mutfak dolabınızda hem estetik hem de fonksiyonel olarak kullanışlı olacağını düşündüğümüz dolap ve çekmece mekanizmalarını ele alacağız.

1.Kapağa Monte Teleskopik Raylı Çöp Kovası

• Tezgah altı dolaplarında, modül kapağına monte edilerek kullanılır.
• Taşıyıcı mekanizma modülün taban paneline monte edilir.
• iç hacmi 16 Lt dir.
• 30 kg taşıma kapasiteli teleskopik ray kullanılmıştır.
• Taşınabilir kovalar ve çıkartılabilen kapak kolayca temizlenebilir.

 

 

Read more

Mutfak dolabı alırken nelere dikkat edilmeli? Neye göre fiyat alınmalı?

Belki uzun uğraşlar sonucunda birikimlerinizle bir ev aldınız. Ama mutfağı hiç te düşlediğiniz gibi değil. Mutfak dolabını değiştirmek istiyorsunuz ama piyasada o kadar çok değişik ürün ve fiyat var ki kafanız karışıyor değil mi? Aslında ne aradığınızı bilirseniz, birazda teknik detaylara hakimseniz hiç sorun yok. Ama bir de kaliteli işçilik var. Çünkü malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun ancak maharetli ellerde doğru şekli alır.

Peki, nereden başlayacağız? Öncelikle kaliteli ve uzun yıllar kullanacağımız bir şey mi arıyorsunuz yoksa birkaç yıl idare etse yeter mi? Kaliteli ürün istiyorsanız. Tabi ki masif tamamen ağaç ürünler daha iyi olur ama yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olabilirsiniz. Diğer taraftan Mdf gövdeli mutfak dolabını tercih edebilirsiniz.

Şimdi gelelim kaliteli Mdf mutfak dolabının özellikleri nasıl olması gerektiğine.  Öncelikle Mutfak dolabının aşağıdaki özelliklerine karar vermelisiniz.

  1. Read more

MUTFAK DOLABI VE TEZGAHI İÇİN ÖRNEK FİYAT HESAPLAMASI VE METRETÜL

Mutfak Tezgahı ve mutfak dolabı alacaksınız ama ortalama bir fiyat hesaplamak istiyorsunuz. Bugün sizlere mutfak tezgahı ve mutfak dolabı fiyat hesaplamasında birim olarak kullanılan Metretül’den bahsedeceğim.

Şekil 1:Örnek L Mutfak çizimi

Metretül(Mtül)  nedir?

Metretül, iki boyutlu fakat bir boyutu standart olduğundan tek boyutlu kabul edilebilen malzemeler için kullanılan bir ölçü birimidir Örnek verecek olursak:  Mutfak dolabı ve mutfak tezgahı metretül cinsinden birimlendirilir.

Örnek hesaplama

Yukarıda programla çizilmiş, örnek bir mutfak dolabı ve tezgahı yer almaktadır. Şimdi dolap ölçüsü hesaplarken ilk başta alt tarafın veya üst tarafın metre ile başından sonuna kadar ölçüyoruz.

 

Diyelim ki alt taraftan ölçtük ve 3,5 metre çıktı. Bunu 2 ile çarpıyoruz ki alt ve üst dolabın toplam metretül ölçüsünü bulalım.

Alt dolap=3,5 metretül,  Alt ve üst dolap=3,5×2=7 metretül

Yani derinlikler ve yükseklikler standart olduğu için sadece boyunu ölçmemiz bize metretül ölçüsünü verir. Daha sonra toplam metretülden bulaşık makinası ve buzdolabı gibi cihazlarımız ölçünün içerisinde ise onları çıkarıyoruz. Buzdolabı için 0,8 metretül bulaşık makinası için de 0,62 metretül toplamda 1,42 metretül çıkarıyoruz. Buradan dolabımızın toplam metretülünü bulabiliriz.

7 Mtül – 1,42 Mtül = 5,58 Mtül çıkar.

Üst dolap derinliği: 33 cm

Alt dolap derinliği:58 cm

Tezgah derinliği: 60-70 cm 

Şimdi gelelim mutfak dolabımız için örnek fiyat hesaplamaya;

Mdf için;

5,58 Mtül x 750 = 4185 TL

Aynı şekilde tezgahın da fiyat hesaplamasını yapalım.

Tezgahımızın boyu da 3 Metretül olsun.

Granit tezgah için;

3 Mtül x 400 = 1200 TL

Bu durumda mutfak dolabı + Mutfak tezgahı toplam 5385 TL ye gelmiş oldu.

***Burada nakliye ve montaj dahil fiyatlar üzerinden hesaplama yapıldı.

Herhangi bir konuda sorunuz olursa lütfen çekinmeyin. Bize 0533 733 71 77 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Malzemeleri

Hangi Malzemeler Mutfak Yüzeyleri İçin Kullanılır?

Doğal Taşlar

Granit

Doğal taş grubundan olan granitler çizilmeye ve ısıya karşı dayanıklı malzemelerdir. Doğal taş olduğu için gözeneklere sahip olan granitlerin emicilik özelliği vardır. Bu yüzden her kullanımdan sonra temizlenmesi önerilir. Ilık su ve sabunla temizlenmesi tavsiye edilir. Tezgâhın parlaklığını kaybetmemesi için çamaşır suyu ve asitli temizleyiciler kullanmanız tavsiye edilmez. Granit tezgâh yaptırırken plakaların renk ve doku farklılıklarını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Tezgahınız için fiyat almak ve granit çeşitlerini incelemek için tıklayınız.

Kuvars Esaslı Taşlar

Belenco

Beleco mutfak ve banyo tezgahlarında kullanılmak üzere özelleşmiş olan Belenco  tezgah yüzeyleri %90 kuvars mineralleri ve nitelikli üstün polimerlerden imal edilir. Kuvars yüzeyler yüksek çizilme ve aşınma dayanıma sahiptir. Gözeneksiz yapısı sayesinde oldukça hijyeniktir. Leke tutmaya karşı dirençli bir yapı malzemedir. Geniş renk kartelası ile mutfağınıza en uygun yüzeyi kolayca bulabilirsiniz. Sağlığınız açısından yüzeylerin temizliğinde çamaşır suyu kullanmanız tavsiye edilmez. Yüzeylerin temizliğini ılık su ve sabunla yapmanız yeterlidir. Belenco  ürettiği A kalite yüzeylere 15 yıl garanti vermektedir.

Tezgahınız için fiyat almak ve Belenco çeşitlerini incelemek için tıklayınız

ÇimStone

İtalyan Breton teknolojisi ile üretilen kuvars esaslı kompoze taştır. Kompoze yapısı sayesinde sıvı emilimine karşı dirençlidir. Doğal taşların kusursuz dokusu kuvarsın sağlamlığıyla birleştiren ÇimStone her tür yüzeyde artan beklentileri üstün yüzey kalitesi ve çeşitliliği ile karşılar. ÇimStone doku ve renk alternatifleri ile farklı dolap renkleriyle kolayca uyum sağlayabilir. Pigmentlerle renklendirilen ayna, cam, deniz kabuğu, bazalt, pirinç talaşı gibi farklı malzemelerle sıra dışı görünümlere sahip yüzeyler edilir. Günümüzde değişen ve gelişen banyo kültürlerini ve tasarımlarını tamamlar.

Tezgahınız için fiyat almak ve ÇimStone çeşitlerini incelemek için tıklayınız.

Yapay Malzemeler

Mermerit (Döküm)

Polyester ve mermerit tozunun karıştırılması ile elde edilen karışım kalıba dökülerek elde edilir. Üst yüzeyinin parlaması için kalıp önceden jelkot ile hazırlanır. Renk skalasının genişliği ve inorganik renklerin kullanılmasıyla farklı sıra dışı yüzeyler elde edilir. Simler ve pullar ile parlak yüzeyler elde edilebilir. Çizilmeye karşı hassastır. Aşırı sıcaklara karşı dayanımı düşüktür. Bulaşık teli ile temizlenmesi önerilmez. Çamaşır suyu ve asitli temizleyiciler ile temizlenmesi tavsiye edilmez.

Tezgahınız için fiyat almak ve ÇimStone çeşitlerini incelemek için tıklayınız

Read more