Banyo Dolabı

HAT DİZAYN

BANYO DOLABI

Banyo dolapları banyolarımızda tasarım zevkimizi yansıtan en önemli parçalardan birisidir. Banyo dolaplarında modern tasarım çizgileri tercih edilebileceği gibi klasik tarzlar da kullanılabilir. Banyo dolaplarında farklı malzemeler kullanılabilir. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz: MDF banyo dolabı, Ahşap Kaplama banyo dolabı, Masif banyo dolabı, Melamin banyo dolabı ve Lake banyo dolabı.

MDF BANYO DOLABI

MDF kelime anlamı olarak normal yoğunlukta liften oluşan levha demektir. MDF oluşturmak için ağaç lifleri birbirine reçine yardımıyla birleştirilir. Hafif ve kolay işlenilen bir malzeme olması sebebiyle banyo dolaplarında genellikle MDF kullanılır. Ayrıca MDF banyo dolapları daha ucuz oldukları için tercih edilebilir.

AHŞAP KAPLAMA BANYO DOLABI

Ahşap kaplama banyo dolaplarının yapımında sert ağaçlar kullanılır. Sert ağaçlar ideal oranlarda kesilip biçimlendirilerek ahşap kaplama elde edilir. Ahşap kaplama işlemi için soyulmuş ağaç kabuğu kullanmak da oldukça yaygın bir yöntemdir. Ahşap kaplama işlemi genel olarak MDF’nin üzerine yapılır. MDF malzemenin üzerine hazırlanan ince ağaç parçaları kaplanır ve bu sayede daha estetik bir görünüm elde edilir.

MASİF BANYO DOLABI

Masif kelimesinin karşılığını “ağaçtan üretilen” olarak belirtebiliriz. Yani masif olduğu belirtilen bir banyo dolabı sadece ağaçtan üretilmiş demektir. İçerisinde MDF bulunmaz. Masif banyo dolapları lüks banyo dolabı sınıfına girer çünkü masif banyo dolapları daha kaliteli ve işçilikleri daha zordur. Ancak masif banyo dolapları MDF banyo dolaplarına göre daha ağırdır.

MELAMİN BANYO DOLABI

Melamin çok dayanıklı bir malzemedir. Bu sebeple banyo dolabı malzemesi olarak tercih edilirler. Melamin özünde, birtakım işlemlerden geçerek verniklenmiş kağıttır. Melamin darbelere ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. Melamin genel olarak yumuşak geçişli köşelerde kullanılır çünkü daha kolay şekil alırlar.

LAKE BANYO DOLABI

Lake Çin çıkışlı bir banyo dolabı malzemesidir. Lake aslında bir cilalama yöntemidir ancak dayanıklı bir ciladır ve her renk lake uygulaması yapılabilir. Lake banyo dolapları genel olarak daha modern tasarım çizgilerine sahiptirler ve sıklıkla tercih edilirler.

İŞLERİMİZ

Hat Dizayn ekibi olarak yaptığımız banyo dolabı işlerinden bazıları.